تبلیغات
رباتیک - ربات‌ ها سوسک می شوند!فرز کن سورنا سوسک بشه!!!!؟؟
 
رباتیک
مطمئن باش می تونی از همین الان شروع کن
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : reza mh
نویسندگان
نظرسنجی
چطور بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ربات‌ ها سوسک می شوند!

جام جم آنلاین: گروهی از محققان در دانشگاه اورگان قصد دارند رباتهای کم انرژی و ساده ای را با الهام از سوسکها ابداع کنند که می توانند با سرعت و قدرت سوسکها بر روی هر سطحی حرکت کنند.بیشتر انسانها سوسکها را حشراتی نفرت آور می دانند، حسی که در میان دانشمندان دانشگاه اورگان از بین رفته است زیرا این دانشمندان با الهام از این حشرات در حال طراحی مدل روباتهایی هستند که قادرند بر روی هر سطح خشنی به سرعت بدوند.

ربات های کنونی نیازمند قدرت محاسباتی زیادی هستند تا بتوانند حرکت کنند اما دانشمندان در تلاشند در طرح جدید خود رباتهای قدرتمندتر و با ثبات تری را با سطح پایین مصرف انرژی ابداع کنند.

سوسکها برخلاف دیگر جانداران به چگونگی حرکت کردن خود نمی اندیشند، زمانی که یک سوسک به مانعی سه برابر ارتفاع خود می رسد تنها 20 درصد از سرعت حرکت خود را کاهش می دهد. پاهای این جاندار به صورت غریزی و نه به صورت بازتابی حرکت می کنند و بر اساس همین حرکت دانشمندان در تلاش برای ساخت روباتهایی با پاهای مشابه هستند.

در حال حاضر ربات هایی با توانایی راه رفتن ساخته شده اند که هیچ یک از آنها توانایی دویدن مشابه نمونه طبیعی خود را ندارند. در عین حال رباتهایی که قادر به راه رفتن هستند انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند و نیازمند قدرت محاسبه ای بسیار بالایی برای انجام حرکات خود هستند.

جان اشمیت دانشمند دانشگاه اورگان پس از مطالعه این مطلب که سوسکها قبل از فکر کردن پاهای خود را برای دویدن حرکت می دهند تصمیم گرفت با الهام از آنها ربات کم مصرف و سریعی را طراحی کند زیرا در این صورت علاوه بر انرژی در مقدار نیرویی که برای محاسبات رایانه ای صرف می شود نیز صرفه جویی خواهد شد.

به گفته وی از چنین رباتی می توان در شرایط تجسسی خطرناک که حضور در آن برای انسانها خطرناک است، استفاده کرد. به این شکل با استفاده از تعداد زیادی از این سوسکهای رباتیک که قابلیت برقراری ارتباط با یکدیگر را نیز دارند می توان شبکه ای وایرلس را از عوامل اطلاعاتی برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز ایجاد کرد.

بر اساس گزارش لایو ساینس، در مدلهای رایانه ای اشمیت نمونه ای را طراحی کرده اند که می تواند به صورت ثابت بر روی سطحی که ساختار آن در مناطق مختلف تغییر پیدا می کند، بدود و در حال حاضر وی به همراه تیمش در حال بررسی میزان انرژی مورد نیاز، حسگرها و تجهیزات بازتابی مورد نیاز و زاویه پاهای ربات است تا ربات نهایی بتواند از پس چنین فعالیت پیچیده ای برآید.نوع مطلب :
برچسب ها :

       نظرات
سه شنبه 2 آذر 1389
reza mh